Ha segítséget kér tőlünk, addig fogjuk a kezét, amíg megoldást nem találtunk problémájára.
Hallásmérés alatt a mindennapi gyakorlatban leginkább a tisztahangküszöb-audiometriát értjük, amely segítségével a hallásküszöböt különböző frekvenciákon határozhatjuk meg, így lehetőség nyílik a belső fülben található csiga, illetve hallóideg működésének vizsgálatára.
A mérést, a lehető legmegbízhatóbb eredmény elérése érdekében süketszobában végezzük, így a környezeti zajok tompíthatók. A mérést audiológus szakasszisztens végzi, majd az eredményeket orvos értékeli. A hallásmérést minden esetben általános fül-orr-gégészeti vizsgálat előzi meg.
Milyen esetekben javasolt hallásmérés elvégzése?
Keressen minket bizalommal, és segítünk eldönteni, hogy az Ön panaszai esetében milyen vizsgálatokra van szükség!
Sok év tapasztalattal rendelkező audológusunk garantáltan megtalálja az Önhöz illő hallókészüléket.
Általános fül-orr-gégészeti vizsgálatra az alapvető fül-orr-gégészeti panaszok, például fülfájdalom, orrdugulás, torokfájdalom, vagy rekedtség esetén lehet szükség.
Általános fül-orr-gégészeti vizsgálat
Általános fül-orr-gégészeti vizsgálatra az alapvető fül-orr-gégészeti panaszok, például fülfájdalom, orrdugulás, torokfájdalom, vagy rekedtség esetén lehet szükség. Segítségével a tünetek mögött fennálló kórok azonosítható, amely alapján a megfelelő kezelés minél előbb megkezdhető. A panaszokkal való összefüggés miatt, a szédülés és fülzúgás kivizsgálása esetén is mindig sor kerül rá. Gyermekeknél is szükség lehet az elvégzésére, az ő esetükben azonban különösen lényeges, hogy a panaszok nehezebben tárhatók fel (például gyermek a füléhez kap, vagy a torkát mutogatja). A legtöbb esetben egyszerű eszközös vizsgálatokról van szó, amelyek fájdalommal nem járnak. Egyes esetekben, a látott klinikai kép függvényében szükség lehet kiegészítő vizsgálatokra (például középfül nyomásmérés, hangvillavizsgálat vagy hallásmérés).
Milyen esetekben lehet Önnek szüksége általános fül-orr-gégészeti vizsgálatra?
Milyen egyéb vizsgálatokat megelőzően lehet szükség általános fül-orr-gégészeti vizsgálatra?
Milyen esetekben javasolt hallásmérés elvégzése?
Keressen minket bizalommal, és segítünk eldönteni, hogy az Ön panaszai esetében milyen vizsgálatokra van szükség!
Az otoneurológia tárgyköre a szédüléses panaszokkal foglalkozik.
Otoneurológiai vizsgálat
Az otoneurológia tárgyköre a szédüléses panaszokkal foglalkozik. A szédülés hátterében állhatnak fül-orr-gégészeti és egyéb (például neurológiai, belgyógyászati, kardiológia, pszichiátriai stb.) eltérések egyaránt. Az otoneurológus orvos feladata annak eldöntése, hogy a szédülés panasz hátterében egyensúlyrendszert érintő eltérés áll-e. Ennek részeként – az általános fül-orr-gégészeti vizsgálat mellett – az egyensúlyrendszeri tüneteket, mint például az ezzel kapcsolatos szemmozgásokat, járás/állás közben látható eltéréseket vizsgáljuk, illetve provokációs teszteket hajtunk végre. Az esetek jelentős részében egyéb kiegészítő vizsgálatok elrendelésére lehet szükség (például hallásmérés, agykoponya MR, nyaki erek ultrahangos vizsgálata stb.). A részletes kivizsgálást követően lehetőség van a megfelelő kezelési terv kidolgozására.
A fülzúgás, vagy latinul tinnitus („tinnere”=csengés) hátterében ún. fantom hangjelenség áll, amely hanginger nélkül jön létre, és általában a környezet számára nem hallható.
Fülzúgás konzultáció
A fülzúgás, vagy latinul tinnitus („tinnere”=csengés) hátterében ún. fantom hangjelenség áll, amely hanginger nélkül jön létre, és általában a környezet számára nem hallható. A háttérben álló esetleges kórok alapján elsődleges, illetve másodlagos formákra osztható. Az utóbbiak esetében konkrétan kimutatható eltérés áll a háttérben.
Mikor van szükség kivizsgálásra fülzúgás panasz esetén?
Kóros fülzúgásnál minden esetben szükség van rá, amely a következőképpen fogalmazható meg: legalább öt percen át tartó fej- vagy fülzúgás, amely hetente legalább két alkalommal jelentkezik.
A fülzúgás önmagában nem betegség, hanem tünet! Számos ok állhat a háttérben, amelyek felderítésével lehetőség nyílik a lehető legmegfelelőbb kezelési terv kidolgozására.
Ahhoz, hogy a hallókészülékünk folyamatos és megbízható társunk legyen, időről-időre karban kell tartani: elemet kell cserélni, tisztítani, csövet cserélni stb.
© Protone Audio Kft. 2024